Oscar Wilde: A boldog herceg
Oscar Wilde, az "élet királya" - ahogy magát nevezte - könyörületesebb volt az országló, a valóságos királyoknál. Meséi alapgondolatát a részvét ihlette; részvét a szegények, a nyomorékok, a szerelem áldozatai iránt. S a mesék tájai, a városok, a királyságok, a mágusok és kereskedők - mintha az Ezeregyéjszaka világa kelne új életre a múlt századvégi angol író tollán. Szánalom és áldozat, keleti egzotikum, gazdagság, szemkápráztató ékszerek - ebben a sokszor túldíszített keretben ad szívig ható képet Wilde az emberi lélek legbenső csodáiról.
Wilde egy zseni.
"E világnak súlyosabb a terhe, mintsem egyetlen ember válla bírhatná,
több a szomorúsága, mintsem egy szív viselhetné."
A könyv kívül is, belül is gyönyörű. Mind a védőborítón, mind a borítón és még a könyv lapjain is a mélyarany-fekete-hófehér kombináció köszön vissza, igazán karácsonyivá varázsolva ezzel a kötetet. A Librit mindig az égig magasztalom, amikor hófehér, erős lapokra nyomtatják a könyveket, nem pedig szürkés, vékony, semmitérő papírra. Ez most sincs másként, pacsi, Libri! Nagyon tetszenek továbbá a könyvben rejlő illusztrációk is, minden meséhez kapunk egyet, szintén a már említett színkombinációban.
"Manapság minden jó elbeszélő a végével kezdi,
aztán áttér a történet elejére, és a közepével fejezi be."

A másik tényező, ami miatt érdekes volt olvasni A boldog herceget az a tudat, hogy ezeket a történeteket Wilde a gyerekeinek írta. Nyilván nem mindegy, hány évesen olvassák vagy hallják a gyerekek, de én biztosan nem ilyen hangulatú mesékkel tanítanám a gyerekeimet. Szerintem ezek a történetek érettebb korosztálynak valók, illetve felnőtteknek, olyan olvasóknak, akiket valóban elgondolkodtatnak ezek a történetek, és akik felismerik és értik is a bennük rejlő társadalomkritikát.
"Mért volna abban méreg, ami édes?"
Semmiképp nem szeretném elspoilerezni az összes mesét, úgyhogy kettőt emelnék csak ki a kilencből, azokat, amelyek a legjobban tetszettek. Vicces, de ez a kettő a legelső, a címadó történet, és a legutolsó, A csillagfiú.
A boldog herceg egy nagyon megható történet, melyben a herceg szobrát az emberek csak addig tartják a boldog herceg szobrának, amíg szép, amíg arany és drágakövek borítják. Amikor ezek már nincsenek, nem látják többé boldognak őt, és eldobják. Tényleg csak az lehet igazán értékes, ami/aki szép?
"Felöltheti-e vajon az Öröm azt, amit a Fájdalom szőtt?"
A csillagfiú a másik kedvenc történetem a kötetből. A nagyképűségről, önzésről és mások lenézésről tanít. A végéhez közeledve már-már elhittem, hogy ez a történet nem úgy fog végződni, mint az előző nyolc, aztán az utolsó két mondattal Wilde tökéletesen beleillesztette a mesecsokorba, így a happy end ugyancsak elmaradt.
"Keveseknek sok adatott, sokaknak nagyon kevés."
Hálásan köszönöm a könyvet a Libri Kiadónak! A könyv molyos adatlapját pedig innen el tudjátok érni.
Nagyon boldog új évet kívánok Nektek, drága olvasóim!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése